Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém (AE) = atopická dermatitida. Jedná se o chronické zánětlivé kožní  onemocnění s charakteristicky věkově vázanými projevy. Je pro něj typické opakované intenzivní svědění kůže, suchost kůže a větší náchylnost ke kožním infekcím (zejména k těm způsobeným bakterií Staphylococcus aureus).

ATOPICKÁ DERMATITIDA NENÍ ZATÍM DEFINITIVNĚ VYLÉČITELNÁ, ALE JE ZHOJITELNÁ.

Zajímejte se o danou problematiku a přečtěte si doporučené materiály. Díky tomu budete vědět, jak zmírnit příznaky, snížit frekvenci vzplanutí a zabráníte tak dalším komplikacím.

Pokud léčba selhává, je nutná revize postupu – jedná se opravdu o atopický ekzém? Jsou dodržována režimová opatření nebo správné postupy léčení?

Důležité odkazy

Podívejte se na www.pravdyoatopii.cz  (dermatologie)

Další odkazy:

Kojenecká forma atopického ekzému

Většinou začíná typicky ve 3. měsíci života. Není tedy pravda, že by ekzém začal díky očkování – projevy se ovšem mohou po očkování mírně zhoršit.

Vhodou péčí a ošetřováním kůže dítěte to maminka zvládne. Kojenecká forma se projevuje na tvářích, postupně na celém tělíčku. Ekzém svědí, děti mohu být neklidné.

Léčba a zmírnění dopadu atopického ekzému

Léčbou chceme docílit:

  • zmírnění svědění nebo zhojení zánětu
  • stabilizace průběhu – snížení frekvence vzplanutí
  • zabránění komplikacím – infekce nebo rozvoj atopického pochodu

1. Edukace + laskavý a trpělivý rodič

Přečtěte si prosím pečlivě dokumenty:

  • prim. MUDr. Štěpánka Čapková  – jak pečovat o dítě s atopickým ekzémem (pro zobrazení celého obrázku rozklikněte)

Přečíst si můžete také brožury v PDF :

Rodič musí být poučen  jaké a jak přípravky má používat. Musí znát režimová opatření. Pamatujte, že v tom nejste sami – přibližně 20 % dětí má určité projevy atopického ekzému.

Přečtěte si:

2. Emoliencia, mycí prostředky a léčebné koupele

Emoliencia jsou preparáty pro promazávání pokožky. Měly by být “ jednoduché” (bez parfemací, parabenů, methylparabenů, bylin).

Problémem může být individuální tolerance – každý reaguje jinak a to, co někomu pomůže, nemusí  vyhovovat jinému pacientovi. Vždy tak používejte to, co pacient snáší dobře. Doporučuji provést napřed TOLERANČNÍ TEST (namazat přípravkem malou plošku nepostižené kůže – pokud do 2. dne nedojde k nežádoucí reakci, lze použít na promazávání).

Pokud je atopický ekzém v akutní fázi, netestujte žádné nové přípravky.

Emoliencia  jsou léky na léčbu suché kůže. Při pravidelném mazání mohou zabraňovat zhoršení průběhu. Důležitější je četnost používání, než samotné složení = nejlepší emoliencium je takové, které pacient skutečně a pravidelně používá.

Preparáty: např. firma Protopan, Dr. Konrád, Bioderma, Linola, Excipial, Ceumed, A-derma, Lipobase, ev. jen  promašťovadla navážená v lékárně (cutilan, ambiderman, …)

Mycí prostředky se pak dávají přímo do koupele nebo jsou dostupné ve formě mycích gelů.

3. Kortikoidy

Jsou indikovány k rychlému zaléčení akutních (“horkých”) ložisek. Pokud se jedná o malá ložiska, lze je využívat i u dětí.

Kortikoidy jsou předepisovány vždy lékařem, na recept.

  1. slabé: Pimafucort, Fucidin H
  2. středně silné: Advantan, Locoid
  3. silné: Elocom, Belogent

4. Lokální imunomodulátory – měl  by indikovat již kožní lékař

Lokální imunomodulátory mají určitý iritační (dráždivý) potenciál – v  1. týdnu léčby – pálení, píchání (obvykle přechodně, s dobou léčby obtíže slábnou)

  • Pro děti – Elidel, Protopic 0,03 %
  • Pro dospělé nad 16 let – Protopic 0,1 %

NEDÁVAT – v příliš akutní fázi, hned po mytí, v silné vrstvě, před sluněním

APLIKOVAT TEDY – na suchou kůži, v tenké vrstvě, vhodnější je předléčení  kortikoidem

5. Barevné a bílé pasty

Pasty se používají na prostřídání  s hormonálními léky (zinková pasta, ichtyolová  pasta) – jsou tužší, většinou se dávají na noc. Pasta se nanáší jen ve velmi tenké vrstvě – filmu.

6. Obklady

Obklady se užívají na ložiska ekzému s mokváním ve stádiu zhoršení. Mají uklidňující a vysušující účinek.

Je nutná správná technika přikládání obkladů!  (Viz brožura Jak pečovat o dítě s  atopickým ekzémem – strana 11)

Doporučuji volně prodejný tzv. Jarischův roztok – pouze na malé plochy a krátce (ne na celé tělo!), nebo obklady s černým čajem.

7. Vnitřní léky – antihistaminika (při prokázané alergii)

  • volně prodejné léky Fenistil  kapky (na recept Aerius, Zyrtec, Dithiaden ,…)

Pokud je dítě plně kojeno a má těžké projevy atopického ekzému, žilky krve ve stolici nebo je neklidné, doporučuji vyzkoušet vyřazení kravského mléka a vajec v matčině stravě. Právě tyto dvě suroviny patří mezi dva hlavní alergeny.

Vysadit by matka dítěte měla ze stravy veškeré mléčné výrobky (mléko, sýry, tvarohy, jogurty, máslo,…) a vejce (i v těstovinách apod.) na 4 (lépe  6) týdnů. Musí užívat doplňkové preparáty s obsahem vápníku v dávce 1 000 mg/24 hodin. Pokud je dítě krmeno umělou formulí ( Sunar, Nutrilon, …), je vhodná změna formule s vysoce štěpenou bílkovinou (Nutrilon allergy care, Neocate, ..).


Lékařka – MUDr. Jiřina Rusínová

absolventka 2. lékařské fakulty UK s vlastní praxí od roku 2004